Edukation

Jesteś tu: » Strona startowa » Aktualności » Edukation

Edukation

Dnia 17 czerwca 2014 R. odbył się w naszej szkole pierwszy EDUKATION pod nazwą: ”Odkrywamy tajemnicze „widoczki”. Formuła tej  gry łączy zabawę z nauką i integracją międzypokoleniową.

Nasz miniprojekt  nawiązywał do dziecięcej zabawy podwórkowej, której potoczna nazywa to „Widoczek”. Polega ona na trzech różnych aktywnościach:

1) wykonanie „widoczków”

2) stworzenie opisu miejsca ukrycia „widoczka”

3) poszukiwanie „skarbów”

Do zabawy wykorzystaliśmy mapy, które powstały w czasie projektu „Z małej szkoły w wielki świat”, kiedy to tworzyliśmy Szlak Skarbów Przyrody Włodowic”.

Edukation rozpoczął się spotkaniem w sali gimnastycznej. Zostaliśmy podzieleni na grupy różnowiekowe,  omówiliśmy zadania do wykonania zaopatrzeni w łopatki szkiełka, mapy i doborowe towarzystwo nauczycieli oraz seniorów, wyruszyliśmy na wyprawę. W czasie zabawy, każda grupa miała czas na rozmowę z seniorką , nt. zabaw ich dzieciństwa. Wiele z nich okazało się znanych, lecz zapomnianych, jak np. „Kręcony”, gra w gumę, w „Trójkąta”, w „Palanta”, w „Klasy”. Niektóre z nich były zupełnie nowe, jak. np. „Spowiedź”, „Wyścigi kapsli”, „Odbieranka”, która polegała na układaniu w rękach sznurkowych figur.

Jak w każdej grze istotnym elementem była rywalizacja, każda drużyna chciała odkryć jak najszybciej wszystkie „widoczki”,  jednak w konwencji Edukationu najważniejszym był proces gry i stworzenie wspólnego dzieła.

Po zdobyciu pieczątek zaliczeniowych na wszystkich punktach spotkaliśmy się ponownie w sali gimnastycznej, gdzie nasze kochane seniorki czekały już na nas ze zdrowym poczęstunkiem, w postaci ciasta marchewkowego, jabłecznika oraz eliksiru mocy- gaszącej pragnienie wędrowców, wody z dodatkiem cytrynowych witamin. Nie mogło zabraknąć tez sucharów- symbolu pokarmu trapistów i poszukiwaczy tajemnic.

Ostatnim punktem programu była prezentacja podwórkowych zabaw oraz zasłużona degustacja pysznych ciast. Gromkimi brawami wdzięczności podziękowaliśmy naszym seniorkom. Radość na twarzach dzieci, seniorów i nauczycieli pozwala sądzić, że cele Edukationu zostały osiągnięte. Miejmy nadzieję, że zabawy podwórkowe zagoszczą na stałe w naszej szkole i na naszych podwórkach.