Noworudzkie Domy Tkaczy

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekty » Ślady Przeszłości » Noworudzkie Domy Tkaczy

Noworudzkie Domy Tkaczy

Nasz kolejny projekt to Noworudzkie Domy Tkaczy.

Na początek uczniowie wyszukiwali na stronach internetowych ciekawostek na ten temat i znaleźli tam ciekawe poniemieckie widokówki Nowej Rudy. Potem zajęli się wyszukiwaniem informacji w noworudzkich przewodnikach na temat obiektu, skorzystali przede wszystkim publikacji pana Andrzeja Behana. Potem przebijali się - dosłownie, bo to niełatwe - przez przetłumaczone części kroniki Nowej Rudy napisanej na pocz. XX wieku przez niemieckiego kronikarza, mieszkańca i miłośnika Nowej Rudy -Josepha Wittiga i tak powstała im krótka historia sukniennictwa/włókiennictwa w Nowej Rudzie.

Tekst ten napisany jest trudnym językiem, naszpikowany różnego rodzaju historyjkami, jest mnóstwo faktów, nazwisk i rzeczy często niezrozumiałych dla dzieci, ale dowiedziały się np., że sukiennictwo to podstawa gospodarki w Nowej Rudzie od średniowiecza, wyczytali, że już w 1360 roku tkacze wełny w Nowej Rudzie otrzymali prawne uregulowania od dziedzica Nowej Rudy Jarosława von Donyna, ale dokument zaginął ponoć w XIX wieku. I wiedzą już dokładnie jak zastosowano wełnę do wytwarzania ubiorów dla ludzi np. "krosno tkackie dostarczało tkaninę lodenową z widocznym jeszcze krzyżowaniem się nitek. Dopiero, gdy tkaninę się wyskubie, wypierze, sfoluje (!!!) osuszy, wydrapie szyszką draparską bądź ostem sukienniczym, wysuszy, potnie, wyprasuje i zdekatyzuje, dopiero wówczas nabiera połysku, posiada krótkowłosą wierzchnią stronę z niewidocznym krzyżowaniem się nitek. Wskutek spilśnienia tkanina traci jedna trzecią swojej szerokości, dlatego krosna sukiennicze muszą być o dobrą jedną trzecią szersze niż wełniane"(J. Wittig, Kronika miasta Nowa Ruda, tom I, s. 44). Młodzi historycy wiedzą i o tym, że w XV wieku Nowa Ruda była nazywana miastem szewców i sukienników, a w XIX wieku Nowa Ruda liczyła 4500 mieszkańców w tym było ponad 500 mistrzów sukienniczych, ale potem w wyniku wojen napoleońskim nasi sukiennicy (i wszyscy z Hrabstwa Kłodzkiego) popadli w całkowitą nędzę, a w 1931 roku, w wyniku kryzysu lat powojennych został rozwiązany cech sukienników.

Udało się też dzieciom dotrzeć do tłumaczenia Statutu cechu sukienników w Nowej Rudzie z 1416 roku, a następnie stworzyć opowiadanka historyczne o noworudzkich sukiennikach w XV w. Był też oczywiście plener malarski i fotograficzny. Teraz uczniowie będą prezentować swój projekt na ogólnopolskiej prezentacji Śladów Przeszłości w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.