XIX-wieczny pałacyk

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekty » Ślady Przeszłości » XIX-wieczny pałacyk

XIX-wieczny pałacyk

Realizowaliśmy projekt (już piąty) pt. XIX wieczny pałacyk. Dziś w tym obiekcie znajduje się przedszkole.

To jeden z najciekawszych budynków zachowanych we Włodowicach. pochodzi najprawdopodobniej z 2 połowy XIX wieku. Powstał on jako rezydencja właścicieli pobliskiej Niederwalditzer Fabrik. Fabryka ta była nazywana w połowie XIX wieku od nazwiska właściciela fabryką Wülfinga. Być może to właśnie przedstawiciele tej rodziny wznieśli okazałą rezydencję. Ostatnią właścicielką i mieszkanką domu była Anna Kube.
Budynek zwraca uwagę swym zewnętrznym, dość bogatym wystrojem, nadającym mu charakter pałacyku. Wzniesiono go w stylu eklektycznym nawiązującym do baroku i klasycyzmu. Widać to w bogatych portalach okiennych na pierwszym piętrze (utrzymywanych w stylu klasycystycznym) i na drugim piętrze (połączenie cech klasycystycznych - imitacje kolumn korynckich i barokowych - łukowaty portal). Ściany ozdobione są też lizenami w kształcie kolumn. Wyraźnie barokowe cechy posiadają okna klatki schodowej zakończone półkolistymi łukami.
Wnętrze budynku nie jest już tak ciekawe z punktu widzenia architektonicznego, ale na uwagę zasługują reprezentacyjne jednotraktowe schody, które prowadzą bezpośrednio na I piętro.
Kalendarium po 1945 r.

Po II wojnie światowej ostatni właściciele musieli opuścić Włodowice. Willa została przejęta przez polskich osadników. Utworzono tu hotel dla dziewcząt ze Służby Polsce, które pracowały w noworudzkich zakładach włókienniczych.

1955 r. - utworzono przedszkole. Pierwszą kierowniczką była prawdopodobnie Maria Mazur z Nowej Rudy
1957-1963 r. - kierowała przedszkolem Marta Jakubowska
od 1963 r. - kierowała przedszkolem Stanisława Filip
od 1975 r. - kierowała przedszkolem Leokadia Napióra