Nieczynna linia kolejowa

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekty » Ślady Przeszłości » Nieczynna linia kolejowa

Nieczynna linia kolejowa

Nasz drugi projekt to Nieczynna linia kolejowa w Tłumaczowie. Realizując go poznaliśmy trudne relacje przygraniczne Polaków i Czechów.

Okazało się, że Tłumaczów, wieś przygraniczna, w której są dwa sklepy, kantor i przejście graniczne z Czechami, był niegdyś prężną wsią z sądem, punktem poboru cła, stacją kolejową, rozwiniętym przemysłem i młynarstwem. Najbardziej jednak zainteresował uczniów fakt istnienia niegdyś trasy kolejowej wiodącej przez Tłumaczów, która łączyła Hrabstwo Kłodzkie z Broumovem, czyli Czechami.

Niestety po 1945 r. zlikwidowano linię kolejową do Czech, a zachowane torowiska używano jako kolejowe bocznice. Do 60-lat jeździły tam jeszcze pociągi towarowe, gdyż w pobliżu znajdował się kamieniołom. Później zlikwidowano też bocznice. Dzieci postanowiły zaadoptować więc trasę kolejową (albo raczej pozostałości po niej), czyli XIX - wieczny budynek stacji kolejowej, wiadukt oraz torowiska i bocznicę.