Literacki Atlas Polski

Jesteś tu: » Strona startowa » Projekty » Literacki Atlas Polski

Literacki Atlas Polski

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. św. Wojciecha zrealizowali program "Literacki Atlas Polski" prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Instytut Książki. Podjęli się trudnego tematu jakim jest twórczość laureatki NIKE - Olgi Tokarczuk. Mimo to ruszyli na literacki łów realizując projekt „Nowa Ruda i okolice w prozie Olgi Tokarczuk".

Dzieci pracowały głównie z fragmentami jej powieści „Dom dzienny, dom nocny" i „Ostatnie historie" oraz analizowały opowiadania, w których pojawiają się elementy naszego regionu. Poszukiwali więc literackich opisów miejsc im dobrze znanych, poznali oniryczny opis Nowej Rudy, fanastyczny fragment o hałdzie pokopalnianej w Nowej Rudzie - Słupcu, opisy pałacu w Bożkowie, szopki w Bardzie i po prostu „nasze" krajobrazy. Oczywiście informacje o autorce też były dla uczniów cenne, jednak najbardziej inspirujące było dla dzieci samo spotkanie z pisarką. Usłyszeli, że „Nowa Ruda nie jest miastem pięknym, to miasto szare, zaniedbane (...). Z drugiej jednak strony to miasto pięknie i wyjątkowo położone, które znajduje się na różnych poziomach i to może być niezwykłą atrakcją turystyczną. (...) Bo nie są piękne białe, wypucowane domki z pelargoniami w oknach. Piękno jest bardziej skomplikowane. (...) W zasadzie trudno jednoznacznie powiedzieć czy coś jest brzydkie, czy piękne. Są przecież w Nowej Rudzie miejsca fascynujące. Nowa Ruda jest miastem pięknie położonym, jak w Pirenejach." W trakcie spotkania pisarka zachęciła uczniów do edukacji regionalnej mówiąc: „Uważam na przykład, że dzieci i młodzież powinni się uczyć historii regionalnej, bo dlaczego Dolnoślązacy nie mieliby się uczyć historii Dolnego Śląska? W końcu jest inny niż reszta Polski. A na Dolnym Śląsku jest historia Kotliny Kłodzkiej, jest jeszcze inna. Jest to miejsce, które należy do Polski właściwie tylko od II wojny światowej. Czyli żyjemy w tym regionie pośród niezwykłej historii i musimy pamiętać, że obcujemy w pozostałościach po Niemcach, ale też o tym, że Ziemia Kłodzka należała niegdyś do Królestwa Czeskiego, że jesteśmy w środku Europy. I to wszystko właściwie czuć w Nowej Rudzie, dlatego klimat jest tu niezwykły." Olga Tokarczuk niezwykle zainspirowała uczniów, którzy sami zaczęli pisać wiersze, opisy, opowiadania i są to całkiem niezłe próbki literackie.

A w maju br. ukazał się nakładem wydawnictwa Bezdroża „Przewodnik Turystyczny - Literacki Atlas Polski", w którym jeden z rozdziałów poświęcony jest Oldze Tokarczuk na podstawie materiałów przygotowanych przez uczniów z włodowickiej podstawówki.

Anna Grzybowska