Dzień odkrywcy

Jesteś tu: » Strona startowa » Samorząd Uczniowski » Dzień odkrywcy

Dzień odkrywcy

Dzień Odkrywcy zorganizowany przez Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku był nie lada wydarzeniem. I my uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu 11 maja 2010. Razem z naszą placówką przybyło tam 19 szkół z powiatu kłodzkiego uczestniczących w konkursie na najaktywniejszy samorząd uczniowski.

Impreza zaczęła się o 9.00 rano. W szkolnych salach można było wykonywać ciekawe zadania i eksperymenty, np. „Test na prawdziwą kobietę", „Piramidki", „Tor dzwoneczkowy" itp. w jednej z klas stała kula wypełniona elektrodami. Były tam też słuchawki, ale nie zwykłe, tylko takie, że dzięki nim słychać było każdy ruch, szept z całego pomieszczenia. Można było także spróbować swoich sił w sudoku, czy w robieniu trąbki z kartki. Pewna kobieta pokazywała nam jak powstaje film rysunkowy. Mogliśmy sami na długich kartach narysować obrazki, które po wprawieniu w ruch przez finezyjną maszynę przez ludzkie oko były postrzegane jako kreskówka.

Z kolei na świeżym powietrzu prowadzono eksperymenty z ciekłym azotem i innymi substancjami przez przedstawicieli Centrum Nauk Kopernik z Warszawy. Panowie pokazywali nam jak zamrozić kapustę i banana. Udowodnili też, że gdy polejemy rękę bez biżuterii ciekłym azotem (-196 stopni Celsjusza), nic nie może nam się stać, gdyż  w mgnieniu oka wyparowuje on dzięki ciepłu naszego ciała.

W czasie imprezy zawitał do nas astronauta, George David Zamka ze Stanów Zjednoczonych, który ma polskie korzenie. Dzieci pytały pana George'a o warunki życia w kosmosie i na stacji kosmicznej oraz o jego zainteresowania. Astronauta dzielnie na nie odpowiadał. Zapytany, jak jest w przestrzeni kosmicznej, odpowiedział: „Jest pięknie, widać przepiękne widoki. Najpiękniejszy jest widok z góry na Ziemię." Większość pracy pana Zamka'i to szkolenie nowych astronautów, ale czasem lata w kosmos. Ktoś zapytał, czy w przyszłości każdy będzie mógł podróżować w kosmos, a nasz astronauta wyraził taką nadzieję. Wyobraźcie sobie, że według pana Zamka'i woda w kosmosie jest niezdatna do wlania do butelki... Dowiedzieliśmy się również, że po chińsku astronauta to „Taikonauta". Cóż, wiele cennych informacji nam przekazano.

Dziesięć osób, które zostały wylosowane przez honorowego gościa, miało przyjemność pójścia na obiad na koszt organizatorów,.

Niezapowiedzianie każda szkoła musiała zaprezentować się i powiedzieć coś o swojej placówce - wystąpienie miało trwać około minutę. Z naszej szkoły przedstawicielkami były Zuzanna Grzybowska i Kornelia Estreicher. Powiedziały o atrakcjach w naszej szkole i jakim ona jest przyjaznym dla uczniów miejscem, ot, szkoła z klimatem.

Niestety, nie udało nam się uczestniczyć w spotkaniu z politykami, gdyż czekał już na nas autobus.

Dzień odkrywcy bardzo nam się podobał i będziemy go miło wspominać, bo lubimy odkrywać świat.

Kornelia Estreicher, kl. VI

Zuzanna Grzybowska, kl. V