2017

Nagrodę główną oraz tytuł MŁODE PIÓRO 2017 otrzymała Wiktoria Jończyk z Gimnazjum nr 1 w Oławie (opiekun Jolanta Szewczyk).

Na XIII Konkurs Literacko-Dziennikarski Moja Mała Ojczyzna 2017 im. Beaty Jaroszewskiej dla uczniów z Dolnego Śląska wpłynęło 75 prac z 39 szkół z Dolnego Śląska: z Bolesławca, Bożkowa, Bystrzycy Kł., Czarnego Boru, Dzikowca, Goczałkowa, Gryfowa Śl., Kłodzka, Kudowy Zdr., Lądka Zdr., Międzylesia, Miłkowic, Miszkowic, Nowej Rudy, Obornik Śl., Oławy, Piławy Górnej, Polkowic, Przeworna, Radkowa, Siekierczyna, Sobótki, Stanowic, Strzegomia, Ścinawy, Ścinawki Średniej, Świebodzic,  Włodowic, Wrocławia, Złotoryi.

Dostaliśmy 11 utworów poetyckich i 24 prozatorskie ze szkół podstawowych oraz 20 utworów poetyckich i 14 prozatorskich z gimnazjów, a także 2 utwory poetyckie i 4 prozatorskie ze szkół ponadgimnazjalnych.

Jurorzy w składzie: Olga Tokarczuk – pisarka, Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, Tomasz Leśniowski – poeta, dziennikarz, Rafał Różewicz - poeta – wyłoniło 21 laureatów.

Jurorzy wyłonili 4 laureatów ze szkół podstawowych w kategorii prozy oraz wyróżnili 1 uczennicę w tej kategorii: I miejsce Zuzanna Głąb z Zespołu Szkół w Goczałkowie (opiekun Agnieszka Szlachetka), II miejsce Jagoda Piekarska z Zespołu Szkół w Goczałkowie (opiekun Agata Zobków), III miejsce Przemysław Kulbaka z Zespołu Szkół w Międzylesiu (Monika Kulbaka), III miejsce Anna Józków ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach (opiekun Jolanta Sobczyk). Wyróżnienie: Anna Wieszewska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu (opiekun Dorota Bielawska).

Jurorzy wyłonili 3 laureatów ze szkół podstawowych w kategorii poezji oraz wyróżnili 1 uczennicę w tej kategorii: I miejsce Zofia Piekielny ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu (opiekun Dorota Bielawska), II miejsce Nadia Wysocka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu (opiekun Dorota Bielawska), III miejsce Nina Gradowska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Stanowicach (opiekun Beata Szkarłat). Wyróżnienie: Zuzanna Sokół ze Szkoły Podstawowej we Włodowicach (opiekun Anna Grzybowska).

Jurorzy wyłonili 3 laureatów z gimnazjów w kategorii prozy oraz wyróżnili 2 uczniów: I miejsce Amelia Górecka z Gimnazjum w Czarnym Borze (opiekun Krystyna Koralewska), II miejsce Alicja Riss z Zespołu Szkół w Goczałkowie (opiekun Agata Zobków), III miejsce Andreas Kruszakin-Liboska z Gimnazjum Dwujęzycznego w Złotoryi (opiekun Maciej Karpiński). Wyróżnienia: Milena Malkowska z Gimnazjum nr 60 we Wrocławiu (opiekun Maria Świergoń), Katarzyna Szkarłat z Gimnazjum nr 1 w Strzegomiu (opiekun Iwona Krogel).

Jurorzy wyłonili 4 laureatów z gimnazjów w kategorii poezji oraz wyróżnili 2 osoby w tej kategorii: I miejsce Magdalena Pawlak z Gimnazjum w Piławie Górnej (opiekun Marta Sochacka-Pelczar) oraz I miejsce Weronika Jenczelewska z Gimnazjum w Przewornie (opiekun Edyta Szpak), II miejsce Julia Fiszer z Gimnazjum nr 2 w Nowej Rudzie (opiekun Anna Mrukowska), III miejsce Artur Muszyński z Gimnazjum Gminnego w Sobótce (opiekun Izabela Sieradzka). Wyróżnienia: Martyna Dziura z Gimnazjum we Włodowicach (opiekun Anna Furs-Zalewska), Weronika Tomczyk z Gimnazjum w Przewornie (opiekun Edyta Szpak).

Jurorzy nie przyznali nagród i wyróżnień w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Sponsorami w konkursie byli: pani Monika Wielichowska – posłanka na Sejm RP, pani Adrianna Mierzejewska – wójt Gminy Nowa Ruda, burmistrz miasta Nowa Ruda – pan Tomasz Kiliński, pan Tomasz Leśniowski – juror konkursu, Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne WŁODZICA.