2015

Nagrodę główną oraz tytuł MŁODE PIÓRO 2015 otrzymała Agata Ryżewska z Zespołu Szkół w Siekierczynie (opiekun Elżbieta Słonecka).

Na XI Konkurs Literacko-Dziennikarski Moja Mała Ojczyzna 2015 im. Beaty Jaroszewskiej dla uczniów z Dolnego Śląska wpłynęło 107 prac z 55 szkół z Dolnego Śląska: z Bolesławca, Buczyny, Czarnego Boru, Głogowa, Goczałkowa, Gorzanowa, Gryfowa Śl., Jeleniej Góry, Jugowa, Kłodzka, Krzeczyna Wielkiego, Lądka Zdr., Legnicy, Lubania, Mieroszowa, Miłkowic, Miszkowic, Nowej Rudy, Obornik Śląskich, Pęgowa, Pieszyc, Piławy Górnej, Pisarzowic, Pogwizdowa, Polkowic, Radkowa, Siekierczyna, Sobótki, Stolca, Strzegomia, Szczawna Zdr., Świdnicy, Świebodzic, Targoszyna, Trzebnicy, Wałbrzycha, Wiszni Małej, Włodowic, Wrocławia, Ząbkowic Śl. Dostaliśmy 47 utworów poetyckich i 17 prozatorskich ze szkół podstawowych oraz 19 utworów poetyckich i 9 prozatorskich z gimnazjów, a także 9 utworów poetyckich i 5 prozatorskich ze szkół ponadgimnazjalnych.

Jurorzy w składzie: Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, Tomasz Leśniowski – poeta, dziennikarz – wyłoniło 28 laureatów.

Jurorzy wyłonili 4 laureatów ze szkół podstawowych w kategorii prozy oraz wyróżnili 2 uczniów w tej kategorii: Równorzędne I miejsce Katarzyna Szkarłat ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu (opiekun Dorota Bielawska) oraz I miejsce Michał Józków ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach (opiekun Anna Sobczyk-Stryjek), II miejsce Jakub Mikołajczak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Legnicy (opiekun Monika Markowa). III miejsce Julita Bik ze Szkoły Podstawowej w Targoszynie (opiekun Agnieszka Ordon-Bochenek). Wyróżnienia: Dominik Chlastawa z Miejskiego Zespołu Szkół nr 2 w Bolesławcu (opiekun Maria Przewoźnik), Aleksandra Jede ze Szkoły Podstawowej w Miszkowicach (opiekun Anna Trznadel), Bartosz Drop z Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze (opiekun Julita Urbaniak).
Jurorzy wyłonili 3 laureatów ze szkół podstawowych w kategorii poezji oraz wyróżnili 3 uczniów w tej kategorii: I miejsce Piotr Juszczak ze Szkoły Podstawowej w Piławie Górnej (opiekun Marta Skowrońka-Sowa), II miejsce Adam Pigulski z Zespołu Szkół w Miłkowicach (opiekun Irena Kowalska), III miejsce Emilia Gładysz ze Szkoły Podstawowej we Włodowicach (opiekun Anna Furs-Zalewska), Wyróżnienia: Martyna Dziura ze Szkoły Podstawowej we Włodowicach (opiekun Anna Furs-Zalewska), Natalia Jeziorna ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu (opiekun Elżbieta Lubczyńska-Jeziorna), Dominik Batorski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Wałbrzychu (opiekun Dorota Gwóźdź).

Jurorzy wyłonili 4 laureatów z gimnazjów w kategorii poezji oraz wyróżnili 3 osoby w tej kategorii: I miejsce Emilia Jeziorek z Gimnazjum we Włodowicach (opiekun Anna Furs-Zalewska), II miejsce Karolina Wojdyła z Gimnazjum we Włodowicach (opiekun Anna Grzybowska), III miejsce równorzędne Alicja Musiał z Gimnazjum w Piławie Górnej (opiekun Marta Sochacka-Pelczar) oraz Milena Podyma z Gimnazjum w Jugowie (opiekun Marta Kucharczyk). Wyróżnienia: Mikołaj Komarnicki z Gimnazjum w Jugowie (opiekun Marta Kucharczyk), Krzysztof Drozdowski z Gimnazjum we Włodowicach (opiekun Anna Grzybowska), Agata Grygiel z Gimnazjum Gminnego w Sobótce (opiekun Izabela Sieradzka).
Jurorzy wyłonili 3 laureatów z gimnazjów w kategorii prozy: I miejsce Gabriela Lewandowska z Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy (opiekun Monika Komisarczyk), II miejsce Dominika Kul z Gimnazjum w Radkowie (opiekun Monika Kusiak), III miejsce Marta Sakowska z Gimnazjum nr 3 w Bolesławcu (opiekun Katarzyna Urban).
Jurorzy wyłonili również 2 laureatów ze szkół ponadgimnazjalnych i 2 osoby wyróżnili: I miejsca nie przyznano. II miejsce Justyna Waliłko z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku (opiekun Magdalena Sobczyńska), III miejsce Agnieszka Szpunar z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku (opiekun Danuta Korczyńska-Mikołajów), wyróżnienia: Zuzanna Stocka z Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie (opiekun Małgorzata Łuków) oraz Paweł Janek z Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie (opiekun Bożena Bojczuk).
Sponsorami w konkursie byli: pani Monika Wielichowska – posłanka na Sejm RP, pan Tomasz Leśniowski – juror konkursu, Fundacja Wspierania Aktywności Lokalnej FALA, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne WŁODZICA.

Patronatem honorowym konkurs objęła pani Monika Wielichowska - poseł na Sejm RP, a patronatem medialnym tygodnik "Noworudzianin".