2014

Nagrodę główną oraz tytuł MŁODE PIÓRO 2014 otrzymał Paweł Balawender ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu (opiekun Dorota Bielawska).

Jurorzy w składzie: Karol Maliszewski – poeta, prozaik, krytyk literacki, Tomasz Leśniowski – poeta, dziennikarz, Dawid Fuchs – dziennikarz wyłonili jeszcze 18 laureatów.

Na X Konkurs Literacko-Dziennikarski Moja Mała Ojczyzna 2014 im. Beaty Jaroszewskiej dla uczniów z Dolnego Śląska wpłynęło 71 prac z 33 szkół z Dolnego Śląska (15 gimnazjów i 18 podstawówek wzięło udział w konkursie): z Bielawy, Chocieszowa, Głogowa, Goczałkowa, Góry, Jugowa, Kamieńca Wrocławskiego, Kłodzka, Lądka Zdr., Legnicy, Miękini, Miłkowic, Nowej Rudy, Obornik Śląskich, Piławy Górnej, Polanicy Zdr., Pisarzowic, Przeworna, Sobótki, Stanowic, Strzegomia, Wambierzyc, Wałbrzycha, Włodowic. „Zaplątała się” też praca z Zespołu Szkół w Łomazach, woj. lubelskie.

Dostaliśmy 21 utworów poetyckich i 20 prozatorskich ze szkół podstawowych oraz 22 utwory poetyckie i 8 prozatorskich z gimnazjów.

Jurorzy wyłonili 3 laureatów ze szkół podstawowych w kategorii prozy oraz wyróżnili 2 uczniów w tej kategorii:

I miejsce Jakub Nejman ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu (opiekun Dorota Bielawska), II miejsce Kamila Kubas z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wambierzycach (opiekun Monika Kusiak), III miejsce Jakub Mikołajczak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Legnicy (opiekun Monika Jarzębiak-Markowa). Wyróżnienia: Oliwia Parzyńska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Kłodzku (opiekun Monika Czerkas), Katarzyna Zając ze Szkolno-Gimnazjalnego Zespołu Szkół w Miłkowicach (opiekun Irena Kowalska).

Jurorzy wyłonili 3 laureatów ze szkół podstawowych w kategorii poezji oraz wyróżnili 3 uczniów w tej kategorii:

I miejsce Julia Łojek ze Szkoły Podstawowej we Włodowicach (opiekun Anna Furs), II miejsce Martyna Kubiak z Zespołu Szkół w Goczałkowie (opiekun Agnieszka Szlachetka), III miejsce Wiktor Czopek ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowicach (opiekun Sylwia Pańczak-Dworniczak). Wyróżnienia: Joanna Rawicka ze Szkoły Podstawowej we Włodowicach (opiekun Anna Furs), Agnieszka Kowalczyk ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Głogowie (opiekun Krystyna Kowalska), Nicole Danaj z Zespołu Szkół w Goczałkowie (opiekun Agnieszka Szlachetka).

Jurorzy wyłonili 2 laureatów z gimnazjów w kategorii prozy oraz wyróżnili 1 uczennicę w tej kategorii:

I miejsca nie przyznano. II miejsce Martyna Sadowska z Gimnazjum nr 2 w Głogowie (opiekun Małgorzata Jankowska), III miejsce Magdalena Czaplińska z Zespołu Szkół w Goczałkowie (opiekun Agata Zobków). Wyróżnienie: Joanna Winiarz z Gimnazjum z Sobótce (opiekun Małgorzata Filanowska).

Jurorzy wyłonili 4 laureatów z gimnazjów w kategorii poezji:

I miejsce Jagoda Jasińska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jugowie (opiekun Marta Kucharczyk), II miejsce Angelika Micielska z Gimnazjum we Włodowicach (opiekun Anna Grzybowska), III miejsce równorzędne: Zuzanna Grzybowska z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jugowie (opiekun Marta Kucharczyk) oraz Zuzanna Bocian z Gimnazjum w Piławie Górnej (opiekun Marta Sochacka-Pelczar).

Zuzanna Grzybowska otrzymała również nagrodę specjalną od pani poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Moniki Wielichowskiej. Gimnazjalistka została wyróżniona za to, że jest czterokrotną laureatką konkursu. Jest również autorką uroczych zdjęć do wydanej publikacji z okazji 10-lecia konkursu.

Konkurs został objęty honorowym patronatem pani Beaty Pawłowicz – Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz pani Moniki Wielichowskiej – posłanki na Sejm RP. Patronatem medialnym objął konkurs tygodnik lokalny „Noworudzianin” oraz portal www.nowaruda.info

Sponsorami w konkursie byli: pani Monika Wielichowska – poseł na Sejm RP, pan Tomasz Leśniowski – juror konkursu, pan Tomasz Kiliński – burmistrz miasta Nowej Rudy, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne WŁODZICA.