W Muzeum Pana Tadeusza

Jesteś tu: » Strona startowa » Patriotyzm jutra » W Muzeum Pana Tadeusza

W Muzeum Pana Tadeusza

8 listopada  klasa VI znów odwiedziła Wrocław. Była to druga wycieczka z projektu „Patriotyzm Jutra”. 

Tym razem odwiedziliśmy - naszym zdaniem - najnowocześniejsze muzeum w stolicy Dolnego Śląska – Muzeum Pana Tadeusza, oddział Ossolineum, usytuowane na wrocławskim Rynku.

Misją Muzeum Pana Tadeusza jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat, a także ukazanie poematu Pan Tadeusz jako tekstu kształtującego nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej. Muzeum jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, nawet dla niewidzących.

Autograf „Pana Tadeusza” to najcenniejszy rękopis Ossolineum i jeden z najwartościowszych zabytków polskiej kultury narodowej. Nie ma on odpowiednika ani w literaturze epoki, ani w okresach późniejszych. Pierwsza część wystawy głównej, zatytułowana Rękopis Pana Tadeusza, to opowieść wprowadzająca w świat epoki romantyzmu. Pozostałe zbiory muzeum zostały zaprezentowane w kilku tematycznych salach: Epoka , Mickiewicz, Biblioteka, Szlachta, Dom, Wolność.

Muzeum bardzo nam się podobało, ponieważ można je było poznawać wieloma zmysłami oraz w różny sposób.

Opracowanie: szkolnastrona.pl