Z domu dziennego do domu nocnego

Jesteś tu: » Strona startowa » Literackie wędrówki » Z domu dziennego do domu nocnego

Z domu dziennego do domu nocnego

Miło nam poinformować, że uczestniczymy w projekcie Stowarzyszenia Kulturalnego "Góry Babel" pt. „Literackie wędrówki z domu dziennego do domu nocnego.” Jest to projekt realizowany z dofinansowania Regionalnym Konkursie Grantowym w Programie "Równać Szanse 2015" Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzonym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda jest jednym z partnerów projektu, a młodzież z Gimnazjum we Włodowicach realizuje go wspólnie z młodzieżą z Nowej Rudy-Słupca.

Celem projektu jest wykorzystanie przez młodzież własnych możliwości, lokalnych uwarunkowań i zasobów ludzkich do samodzielnego opracowania, wytyczenia i właściwego oznaczenia literackiej ścieżki edukacyjnej odwołującej się do twórczości Olgi Tokarczuk i Karola Maliszewskiego. Zakończenie realizacji projektu zaplanowane jest na lipiec br. Trasa będzie przebiegała z Krajanowa do Trójpańskiego Kamienia. Jest to kamień graniczny w kształcie trójbocznego ostrosłupa z piaskowca,  który w 1732 oku postawiono na styku dawnych granic: Czech, Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego.

Spotykamy się naprawdę często. Podczas tych spotkań zdążyliśmy się poznać, zintegrować i ustalić plan działania na najbliższe miesiące. Zajęcia integracyjne prowadziła pani Magdalena Schmidt z Noworudzkiego Stowarzyszenia PRO PUBLICO BONO.

Oprócz spotkań roboczych młodzieżowej grupy 17 marca młodzież wysłuchała wykładu Tadeusza Biedy na temat Trójpańskiego Kamienia. Dalszą część zajęć poprowadziły: Anna Grzybowska, dyrektor Gimnazjum we Włodowicach oraz Anna Murawska – Derencz – prezes Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego WŁODZICA. Uczestnicy projektu podzielili się na grupy robocze i zaplanowali zadania na najbliższe miesiące. Natomiast 14 kwietnia poeta, prozaik i krytyk literacki zapoznał młodzież z twórczością Oligi Tokarczuk, swoją i innych tówrców regionu. Zachęcił też młodzież do własnych próbek literakcich.

Kolejne spotkania będą już miały miejsce na trasie Krajanów-Bartnica, więc literackie wędrówki przed nami.