W Centrum Nauki i Sztuki

Jesteś tu: » Strona startowa » Wiejskie Muzea Dziecięce » W Centrum Nauki i Sztuki

W Centrum Nauki i Sztuki

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, utworzone na terenie dawnej kopalni „THOREZ”, było celem naszej ostatniej wycieczki.

Pan przewodnik wyjaśnił nam, że była to kopalnia samowystarczalna, a to znaczy, że znajdowała się tam np. kuźnia i ślusarnia, gdzie, na miejscu produkowano narzędzia i elementy potrzebne przy wydobyciu węgla. W Muzeum Górnictwa mogliśmy zobaczyć dobrze zachowane przedwojenne maszyny produkcji niemieckiej. Ich działanie wyjaśniały animacje multimedialne. Jak wyglądała praca pod ziemią mogliśmy obejrzeć na wyświetlanych filmach z czasów świetności kopalni.

Okazało się, że Stara Kopalnia to nie tylko muzeum, ale również centrum kultury, gdzie znajduje się pracownia ceramiczna – tworzyliśmy w niej nasze małe arcydzieła. Odbywają się tam również inne zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W przerwie można skorzystać z kopalnianej kawiarenki, kupić pamiątki i poczytać książki. Ostatnim punktem programu była wieża widokowa z której roztaczał się przepiękna panorama na wzgórza otaczające Wałbrzych.