Mali konstruktorzy

Jesteś tu: » Strona startowa » m-Potęga » Mali konstruktorzy

Mali konstruktorzy

W miesiącu Listopadzie projekt mPotęga wszedł w fazę Konstruktorską.

Zajęcia rozpoczęły się od poznania tajników pracy konstruktora, stworzenia swoistej mapy skojarzeń, a także wyobrażeń dzieci na temat pracy konstruktora w różnych dziedzinach życia, takich jak motoryzacja, przemysł metalurgiczny, meblarstwo. Na kolejnych zajęciach przeprowadziliśmy spotkanie z p. Michałem - konstruktorem projektującym meble. Pan Michał opowiedział nam o pracy konstruktora, o tym jak ważnym elementem w jego codziennej pracy jest matematyka, jak duży wpływ ma na jakość wykonywanych przez niego prac. Zaprezentował nam program, który wspiera proces projektowania, a następnie wykonania poszczególnych prac. Mogliśmy na żywo zobaczyć jak tworzy się projekt szafy, która jak się okazało została wcześniej zaprojektowana i wykonana przez firmę Tesar w naszej szkole. Mogliśmy więc nie tylko przyglądać się fazie projektowania, ale też zobaczyć na żywo finalny efekt takiej pracy.

Dzieci dowiedziały się jak ważnymi zagadnieniami w pracy konstruktorskiej są pojęcia układu współrzędnych, zamiany jednostek miary, własności geometrycznych. Przybliżone zostały pojęcia z zakresu trygonometrii takie jak: kąty, równoległość, prostopadłość.  Nieodzowną umiejętnością po raz kolejny okazało się obliczanie pola i obwodu prostokąta.

Cykl konstruktorski dopełniły zajęcia tworzenia papierowych mebli, które cechowały się dużym zaangażowaniem i fantazją dzieci.