Poznaj kraje Europy

W listopadzie i grudniu uczniowie klas I-III uczestniczyli w projekcie edukacyjnym "Poznaj Kraje Europy", który ze względu na nadchodzące święta rozszerzyliśmy o tematy związane ze zwyczajami bożonarodzeniowymi państw europejskich.

Za pomocą prezentacji multimedialnych i tradycyjnych atlasów dzieci poznały kolory flag i stolice państw Starego Kontynentu – wiedzę utrwalały pracując w grupach różnowiekowych nad wypełnieniem kolorami flag mapy konturowej Europy. Kolejne ćwiczenia zostały przeprowadzone w parach i kładły szczególny nacisk na zapamiętanie przez dzieci stolic państw sąsiadujących z Polską.

Najważniejszą częścią projektu było wykonanie przez dzieci Szopki Bożonarodzeniowej, mającej tak piękną tradycję w Kotlinie Kłodzkiej, za sprawą słynnej ruchomej szopki z Wambierzyc. Ozdoby świąteczne i drewnianą konstrukcję chatki dzieci wykonały we współpracy z seniorami i pozostałymi członkami społeczności lokalnej Włodowic. Figury do szopki powstały z gliny dzięki wsparciu pana Grzegorza Lawendy. Pan Marian Barańcow pomógł chłopcom wbijać gwoździe i piłować drewno podczas budowy szopki. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z młotkiem, piłą i papierem ściernym. W kuchni można było poczuć uwielbiany przez dzieci zapach pierników gdyż sekretami tworzenia ciasta i nastawiania piekarnika podzieliły się z uczniami panie Joanna Bukowska i Barbara Pietrzak. Oprócz wymienionych powyżej rzeczy dzieci wykonały też bombki z cekinów, co wymagało niemałej cierpliwości oraz choinki i bałwanki otaczające szopkę.

Niektóre efekty pracy uczniów będzie można zobaczyć podczas szkolnych Jasełek 19.12.2014 r.

Wszystkim wymienionym w tekście osobom, których zaangażowanie umożliwiło przeprowadzenie zajęć, serdecznie dziękujemy. Wesołych Świąt!