Spotkanie z ilustratorami

Jesteś tu: » Strona startowa » Szkoła na FALI » Budzimy talenty. Uczymy się od siebie nawzajem » Spotkanie z ilustratorami

Spotkanie z ilustratorami

Dzięki projektowi "Szkoła na fali" mogliśmy gościć w szkole kolejne ciekawe osoby - ilustratorów bajek dla dzieci: Olę i Janusza Baszczaków.

Podczas pierwszej części spotkania dzieci obejrzały prezentację dotyczącą roli ilustracji w książkach i poznały różne techniki ich rysowania. Dopytywały się także jak tworzyć obrazki na komputerze i jak przebiega proces powstawania książek, od pomysłu aż do półki w księgarni.

Następnie można było obejrzeć książki zilustrowane przez naszych gości, a w końcu samemu zabrać się do pracy. Na szkolnej tablicy pan Janusz namalował przykładowe obrazki królika i kota. Dzieci otrzymnały kolorowe talerzyki służące za ramki i zaczęły tworzyć własne postaci.

Ola i Janusz Baszczak nie tylko zajmują się ilustrowaniem bajek, ale prowadzą także sklep z rękodziełem "Pracownia Siedem Kruków", którego profil można odwiedzić na facebooku.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie!

Kliknij TUTAJ

Wywiad z Olą i Januszem Baszczakami, ilustatorami książek dla dzieci i właścicielami pracowni rękodzieła "Siedem Kruków".

Dzieci: W jaki sposób powstają ilustracje?

Ola i Janusz: Najważniejszy jak zawsze jest pomysł. Zamawiający rysunki zazwyczaj podają tylko jedno krótkie zdanie, o tym jak ma wyglądać obrazek. Każdy inaczej wyobraża sobię postać z bajki, to co namaluje ilustrator to tylko jedna z setek możliwości.

Od strony technicznej najpierw przygotowujemy ogólny zarys postaci składający się z figur geometrycznych, następnie tworzymy kontury i wypełniamy je kolorem. Wszystko to dzieje w programie komputerowym. Gotowy obrazek na życzenie wydawacy trzeba często zmieniać, zmiejszać i skracać tak żeby pasował do stronicy książki.

Dzieci: Do jakich książek najczęściej rysujecie ilustracje?

Ola i Janusz: Nasze rysunki znajdzieci w książkach dla dzieci, ale także malujemy mapy, czarno-białe komiksy do podręczników od języka angielskiego. Może kiedyś znajdziecie nasze ilustracje w swoich książkach?

Dzieci: W jaki sposób powstaje książka, tak żebyśmy mogli ją kupić w księgarni?

Janusz: Znów od pomysłu. Pani która napisała książkę Harry Potter wymysliła ją jężdżąc przez wiele lat pociągiem do pracy. Następnie wysłała swój tekst do kilku wydawnictw, ale żadne nie chciało tego pomysłu kupić – uważali, że to nic ciekawego. W końcu ktoś zdecydował się ten utwór opublikować i okazał się przebojem. Tekst od autora podlega także sprawdzeniu przez korektora, czy nie ma w nim na przykład błędów ortograficznych. Dopiero później składa się książkę w drukarni – klei kartki, dodaje ilustracje, okładkę. W końcu trafia ona do księgarni, a stamtąd do waszych domów i bibliotek.

Dzieci: Dziękujemy za rozmowę i zajęcia.

Ola i Janusz: Nie ma za co, dziękujemy za zaproszenie.