Pozory mylą

Jesteś tu: » Strona startowa » Prace naszych uczniów » Pozory mylą

Pozory Mylą


 Widzisz na ulicy osobę. Glany, długie włosy, kolce, koszulka z jakimś napisem i poruszającym twoje tematy tabu nadrukiem. Pewnie myślisz: "krzykacz", "satanista". Często jednak pozory mylą.
 Zacznijmy o zespołów metalowych. Poruszają one w swoich tekstach tematy "niecukierkowe", ale poważne. Jest to np. wojna, polityka, śmierć, społeczeństwo, zachowania i uczucia, przedstawione w metaforyczny, mroczny sposób. Czasem teksty mają tematykę fantasy. Niestety, nierzadko zwykli ludzie niezainteresowani tematem, którzy nawet nie próbowali czytać czy zrozumieć przesłania tej muzyki, nazywają ją satanistyczną i tym podobne. Pozory są jednak mylące, ci muzycy wcale nie muszą być satanistami. Także słuchacze.
 Chociaż może niekoniecznie jest aż tak źle, pozostaje jeszcze kwestia ubioru. Gdy sama idę ulicą spotykam się ze spojrzeniami "z pod byka", zapewne tylko z jednego powodu. Długie włosy, czerń kojarzą się mrocznie. Płyty metalowe na okładkach mają różne sceny czy postacie nawiązujące do śmierci czy ciemności itp., a pojawiają się one również na koszulkach, a takie nadruki "normalny" człowiek uznaje za naganne czy straszne, choć wcale takie nie są.
  Rozumiem, gdy coś jest dla nas nieznane możemy się tego bać. To nie tyczy się tylko metalowców, ale i również innych subkultur, jak np. otaku czy emo. Ludzie powinni poznawać rzeczy, które napawają ich obawą, bo pozory naprawdę są mylące. Ale tu się pojawia jeszcze jeden problem. Większość społeczeństwa uważa za stratę czasu poznawanie czegoś, czego nie znają czy się boją. Wolą żyć błędem, niż dowiedzieć się tego, iż nie mieli racji. Do tego, gdy coś według nich jest naganne, złe, bo nie zgadza się z ich pojęciem "normalności", próbują narzucić swoje spojrzenie na sprawę innym. A każdy ma prawo decydować o tym, co jest dla niego dobre, a co złe, oczywiście, jeżeli chodzi o rzeczy codzienne, jak kultura czy przyzwyczajenia.
  Osobiście uważam, że ludzie powinni być bardziej otwarci na subkultury oraz inne nieznane im obszary kulturowe oraz tolerancyjni dla zdania innych. Bo uznawanie stereotypów, ocenianie się na podstawie pozorów, brak moralności i przemyśleń czy brak tolerancji to najgorsze rzeczy na świecie.


Zuzanna Grzybowska, kl. VI

Opracowanie: szkolnastrona.pl